Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sean William Scott nebo li Steve Stiffler

27. 4. 2008

Sean William Scott

Věk: 31 let
Povolání: herec

 

Národnost: americká

 

Datum narození, místo:
3.10.1976, Cottage Grove, Minnesota

 

Seann William Scott se narodil 3. října 1976 v Cottage Grove v Minnesotě ve Spojených státech. Má šest starších sourozenců, jeho otec i matka si z předcházejícího manželství přivedli po třech dětech. O herecké kariéře snil už od mládí, kdy pracoval v místním kině a hltal všechny filmy. Byl objeven v Los Angeles při konkursu nových talentů; ihned poté s ním byly udělány kamerové zkoušky do seriálu "All My Children", kde si ale nakonec nezahrál. Ve všech jeho životopisech se traduje jedna historka: v roce 1989 se chtěl zúčastnit konkurzu do seriálu "Pobřežní hlídka", ale dříve, než tam stačil dojít, byl přepaden a oloupen o košili, boty a jednodolarovku.

Průlomem v jeho kariéře byla role v komedii "Prci, prci, prcičky" (1999, American Pie). Úspěch filmu byl pro všechny překvapením, a přestože jeho role Stiflera byla malá, stala se nejoblíbenější. Rád dává k dobru historku, která se mu stala v Austrálii, kde trávil dovolenou po dokončení filmu. Na pláži ho neznámý muž poprosil o autogram pro svou dceru, která ho v roli Stiflera viděla a moc se jí líbil. Ta dcera měla 7 let.

Hned v následujícím roce se v kinech objevil ve třech filmech. Menší roli získal v hororu "Nezvratný osud" (2000, Final Destination). Další dvě role byly hlavní a obě byly v kasovně veleúspěšných komediích: "Hele, vole, kde mám káru?" (2000, Dude, Where's My Car?), kde si zahrál s tehdy také teprve vycházející hvězdou Ashtonem Kutcherem, a "Ztřeštěná jízda" (2000, Road Trip). V roce 2001 se do kin dostala další komedie, ve které se Scott objevil po boku Davida Duchovnyho a Julianne Moore: "Evoluce" (2001, Evolution). A hned následoval druhý díl "Prciček" (2001, American Pie 2), ve kterém mu po předcházejícím úspěchu byl dán větší prostor. Jeho nastupující popularitu stvrdila cena "Teen Choice Awards" a cena MTV. Následovala role Bena McGewena v nezávislém snímku "Noční loupež" (2002, Stark Raving Mad), další "Prci, prci, prcičky - Svatba" (2003, American Wedding) a dvě akční role ve snímcích "Vítejte v džungli" (2003, The Rundown) a "Neprůstřelný mnich" (2003, Bulletproof Monk). Svůj hlas propůjčil Crashi v Době ledové 2" (2006, Ice Age: The Meltdown). Jako konferenciér se spolu s Justinem Timberlakem objevil na předávání cen MTV v roce 2003.

Seann William Scott je praktikující křesťan a autogramy vždy podepisuje: "Bůh žehnej, Seann William Scott". Má rád rockovou hudbu, hraje na kytaru a dokonce se objevil v klipu skupiny Aerosmith "A Hole In My Soul". Jeho oblíbenými sporty jsou americký fotbal, basketball a baseball, neumí plavt.